Nowoczesna biblioteka… na wsi!

Gminna Biblioteka Publiczna w Adamowie

Adamów – wieś na Lubelszczyźnie, licząca niewiele ponad 2 tys. mieszkańców. Wydawałoby się, ze w takim miejscu, nie ma co szukać nowoczesnej architektury. Jednak Adamów nie pasuje do stereotypowej, polskiej wsi. Władze Gminy postawiły na aktywizację społeczności i zdecydowały o budowie biblioteki, która poza swoją podstawową funkcją, pełni też wiele innych.

Naszym zadaniem było zaprojektowanie budynku, który wpisze się w otoczenie i nie zdominuje go swoją formą. Dlatego bryła jest bardzo prosta, pocięta pionowym podziałem okien.

We wnętrzach jednak, nie ograniczał nas już tylko budżet, a nie opinia konserwatora zabytków 🙂 Charakterystycznym elementem jest konstrukcja w postaci skośnych słupów przy klatce schodowej. Podkreślają je kolorowe szyby, na tle betonowej okładziny oraz podziały posadzki, które są przedłużeniem linii wyznaczanych przez słupy.

Pozostała część wnętrza miała być prosta, żeby nie konkurować ze wspomnianą klatką schodową. Dlatego też dominującym kolorem jest biel, przełamana szarościami, czernią oraz akcentami kolorystycznymi w strefie dla dzieci.

Biblioteka ma dwa piętra. Na parterze znajduje się strefa multimedialna, strefa dzieci oraz kawiarnia. Na pierwszym piętrze znajdują się zasoby biblioteki i sala konferencyjna.

Budynek wykorzystywany jest na różne wydarzenia i inicjatywy, które aktywizują lokalną społeczność. Są to między innymi konkursy plastyczne, recytatorskie, zajęcia multimedialne dla dzieci, imprezy czytelnicze, lekcje biblioteczne. Mieszkańcy poza wypożyczeniem książek i czasopism, mogą skorzystać z komputera i internetu, zasobów multimedialnych, czy napić się kawy w kawiarni.

Po więcej informacji zapraszam na stronę biblioteki http://gbpadamow.naszabiblioteka.com/

Projekt powstał w 2013r.

 

Zespół projektowy:
Oksymoron Studio – mgr inż. arch. Patrycja Szumilas
mgr inż. arch. Anna Marszałek

Zdjęcia – Patrycja Szumilas
Film – Fabryka Wnętrz